2024. 11. 02.

Kortdex

Minden gaming hír egy helyen

reFilc: Jobb Kréta kliens, mint maga a Kréta

4 perc olvasás
Szebb, gyorsabb, és optimalizáltabb, mint a hivatalos KRÉTA alkalmazás.
reFilc Weboldal

A KRÉTA eNaplót majdnem mindegyik fiatal ismeri, és ha már használta, tudja, milyen akadozós, és egyszerűen ronda. Sok a karbantartás, ami látszólag sehova sem vezet, sőt, még fel is törték az egészet tavaly. Viszont még 2021-ben elkezdett dolgozni egy fiatal diák egy olyan telefonos alkalmazáson, ami a későbbiekben akkorára nő, hogy ezrek töltik le; augusztus 21-én létrehozta a “filc” GitHub oldalt, azon belül pedig a “naplo” repo-t. (A repo-k olyan oldalak, amiken a GitHubra feltöltött alkalmazások forráskódja található.)

Pár év alatt több változást is végbe vitt a Filc fő fejlesztője, anon. Évről évre szebb és jobb lett az alkalmazás, viszont egyelőre alíg kapott pénzt belőle, így bevezette a Filc Prémium előfizetést.

Ez az előfizetés – bár nem volt szükséges ahhoz, hogy használhasd az alkalmazást – sok előnyhöz juttatott, legtöbbjük a személyre szabás terén volt. A Filc Prémium megvétele után kaptál egy másik alkalmazáshoz letöltési linket, és ebben az alkalmazásban át tudtad állítani például a hátterek, vagy a jegyek színeit.

Az alkalmazást fel akarták rakni a Google Play Áruházra is, és bár ez sikerült, pár hétnél tovább nem tartott, ugyanis a Google a Kréta kérésére eltávolította az alkalmazást. Az Apple eszközökön is úgy lehetett csak elérni, hogy bejutottál a Testflight várakozólistába az alkalmazásnak, viszont anon itt önkéntesen úgy döntött, nem rakja fel az alkalmazást az App Store-ra. Ennek valószínűleg az egyik indoka az, hogy nem volt hajlandó kifizetni az évi 100 eurós díjat, amit az Apple elkért ahhoz, hogy elérhető legyen az alkalmazás.

Menjünk a jövőbe; 2023 tavaszán anon bejelentette, hogy a Filc fejlesztését abbahagyja. Ez nagyon sok felhasználót érintett (több, mint 30 ezret), és ennek hatására az – akkor még létező – Discord szerveren néhány tag elhatározta, hogy továbbfejlesztik reFilc néven.

Egy új kezdet

A reFilc picit döcögősen indult, ugyanis a Filc régi fejlesztőjének nem tetszett, hogy egy teljesen új alkalmazásba kezdtek bele úgy, hogy eddig is hozzájárulhattak volna a régi alkalmazáshoz a tagok. Ettől függetlenül a fejlesztők (kima, zypherlift (régi nevén Reiner), és projektmenedzserként Pearoo) dolgoztak rajta megállás nélkül.

Mivel a régi projekt leállásával publikus lett a Filc Prémium forráskódja, a reFilc az alapján épült, tehát a régi fizetős funkciók ingyenesek lettek, és mindenki számára elérhető volt. Ezzel együtt a nyár folyamán folyamatosan jöttek az új funkciók, hogy az új tanév kezdetére mindenkinek elérhető legyen minden kívánt funkció. A projekt indítása sikeres volt, és szeptemberben 3 ezren letöltötték az alkalmazást.

Viszont a Krétának ez nem tetszett.

Nyilván a Krétára nem vet jó fényt az, hogy néhány középiskolás szebb és gyorsabb alkalmazást csinál ingyen, mint ők havi több milliárd forintból, és meg is tették a reFilc megállításához szükséges első lépést: lelimitálták a telefonos bejelentkezést egy eszközre. Tehát ha például két telefonon voltál bejelentkezve a Kréta fiókodba, a bejelentkezést letiltották egy hétre – ebbe beleszámított a reFilc bejelentkezés is, ezért szeptember közepén többszáz ember panaszkodott arra, hogy a Kréta nem engedte őket bejelentkezni sem a reFilcbe, sem a hivatalos KRÉTA alkalmazásba.

Erre a fejlesztők több megoldást is kerestek, de sajnos egyik sem vált be – ezért innentől fogva a felhasználóknak dönteniük kellett, hogy maradnak-e a hivatalos alkalmazásnál, vagy inkább a kényelmet választják.

Anya, segíts, nem tudok bejelentkezni!

Nem tudunk vele mit tenni. A Krétának nem tetszik, hogy jobbat készítünk ingyen, mint amit ők készítenek havi 1 milliárdból.

Egyszerre csak egy telefonon, egy klienssel tudsz bejelentkezni.

Mi nem tudjuk fixálni, béketárgyalás kéne a Krétával, de arra még lehet várni párezer évet. Szorri

/tag login parancs a reFilc Discord-szerverén

Végül a reFilc nyert a Kréta ellen

Egyre többször figyelnek oda a fejlesztők a felhasználók véleményére, és az app már több, mint 20 000 letöltésnél jár – ami valljuk be, nem kevés. Az alkalmazások történetét pedig meg lehet nézni a #⏰│napló-timeline csatornában a reFilc Discord szerverén.

Tervben van az asztali verzió és a Discordon belüli értesítés is

A fejlesztők szerint jövő évben kifejezetten sok figyelmet fognak fordítani az asztali alkalmazás fejlesztésére is, ami – az egyszerűség kedvéért – egy weboldalon is elérhető lesz. Ezek mellett a Discord bot fejlesztője, Pearoo már tervezi a Discordon belüli értesítést is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .